Quantitative Aptitude Ques 300

Question: Directions: Study the table to answer the given questions.

Data Related to Books Sold Through Online Mode and Offline Mode in a City Year Number of books sold (in thousands) (Online mode + Offline mode) Percentage of books sold through online mode Respective ratio of number of non-fiction books sold to number of fiction books sold (Online mode + Offline mode) 2010 690 40 2 : 3 2011 720 57.5 4 : 5 2012 945 60 7 : 8 2013 1240 75 1 : 3 2014 1600 79 3 : 5 What is the difference between the number of fiction books sold in the years 2012 and 2013 together and the number of the non-fiction books sold in the years 2011 and 2012 together?

Options:

A) 873

B) 876

C) 573

D) 673

E) 676

Show Answer

Answer:

Correct Answer: D

Solution:

  • Number of books sold in the year 2012 $ =945\times \frac{8}{15}=504 $ Number of books sold in the year 2013 $ =1240\times \frac{3}{4}=310\times 3=930 $ Total number of fiction books sold in the years 2012 and 2013 $ =504+930=1434 $ Number of non-fiction books sold in the year 2011 $ =720\times \frac{4}{9}=320 $ Number of non-fiction books sold in the year 2012 $ =945\times \frac{7}{15}=63\times 7=441 $ Total number of non-fiction books sold in the years 2011 and 2012 together $ =320+441=761 $

$ \therefore $ Required difference $ =1434-761=673 $